Senseilerimiz

Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba Sensei15 Aralık 1883 yılında, günümüze Wakayama Bölgesi olarak bilinen Tanabe'nin kıyı şehrinde doğmuştur. Daito-ryu aiki-jutsu ve Kendo (Japon kılıç sanatı) konusunda usta olan Morihei Ueshiba Sensei, rakibin gücüne karşı koymaksızın, o gücü yönlendirmeye dayalı Aikido Savaş Sanatını geliştirmiştir.

26 Nisan 1969 yılında hayata gözlerini yuman Morihei Ueshiba Sensei savaş sanatları tarihinin en büyük ustasıdır. Barışın huzurun yolu / sanatı olarak bilinen Aikido'nun kurucusudur. Morihei Ueshiba aikido yapanlar tarafından O-Sensei Büyük Öğretmen, Büyük Usta olarak adlandırılır.

Nobuyoshi Tamura

Nobuyoshi Tamura Sensei2 Mart 1933 de Osaka-Japonya'da doğdu. Nobuyoshi Tamura 1953 yılında Aikikai Hombu Dojo'ya Morihei Ueshiba'nın uchi-deshi'si olarak katıldı. O-sensei'nin en iyi öğrencisi olan Nobuyoshi Tamura, kurucunun pek çok gösterisinde kendisine eşlik etti.

Kendisi Milletlerarası Aikido Federasyonu'nun (IAF) kurucusu olup, Teknik Yüksek Konseyi temsilcisidir. Fransız Aikido Federasyonu milli teknik danışmanı olan Tamura Sensei dünyanın en yüksek Aikido ustası sayılmaktadır. Tamura sensei 9 Temmuz 2010 tarihinde 77 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

 

Nebi Vural

Nebi Vural Sensei29 Eylül 1951 de Çıldır/Türkiye'de doğdu. 15 yaşında savaş sanatları çalışmaya başladı, 1973 yılında Nobuyoshi TAMURA Sensei ile birlikte Aikido çalışmaya başladı. Japon ustalara çok yakın, çalışkan ve Nobuyoshi TAMURA Sensei'ye candan bağlı olan Nebi Vural Sensei, mükemmel bir takipçi ve forma saygı örneğidir.
Hala FFAB'de CEN(Charge D'enseignement National) ve Avrasya Aikido Organizasyonu'nun Teknik Direktörlüğü görevlerini sürdürmektedir. Aikido'yu yaymak için her hafta dünyanın her yerini dolaşan Nebi Vural Sensei, haftada iki gün kendi Blois Dojo'sunda eğitim vermektedir.

 

Oğuz Öcal

Oğuz Öcal 2 Mart 1969 yılında Bursa' da doğdu. 2000 yılında Hakan KAPLAN ve Hakan TAVŞAN eğitmenliğinde Aikido çalışmaya başladı. Bursa da Aikido alt yapısının oluşmasında önemli bir yeri olan Uluyama Türk Japon Kültür Derneğinde iki dönem Genel Sekreterlik yaparak pek çok Aikido organizasyonu gerçekleştirdi. Aikido ve Budo Federasyonu Kurucu Üyelerinden olup, halen Federasyonun Bursa Teknik Sorumlusudur.

2002 yılından itibaren Nebi VURAL Sensei ile birlikte çalışmaya başlayan ekibin içerisinde yer aldı. 2007 yılında kurulan Bursa Sakura Aikido ve Budo Sanatları Gençlik ve Spor  Kulübünün kurucusu ve şu an ki antrenörüdür. Halen Nebi VURAL Sensei’n takipçisi ve talebesidir. Aikido da 5. Dan, 3. kademe antrenör olan Oğuz ÖCAL evli ve bir çocuk babasıdır.