Makaleler

Yana Yana Bilgelik Yolu -AİKİDO

 

Aikido hakkında sayfalarca yazı yazabileceğimi düşünüyorum. Ancak insanların duyduklarında hoşuna gidecek ve onları etkileyecek kelimeleri ard arda sıralamak yerine, size bizzat 11 yıldır deneyimlediğim aikidodan küçük duygular vereceğim. Bu şekilde sizlere daha doğru ulaşabileceğime inanıyorum.  

 

Aikido belli kalıplarla tanıtmaya çalışmak anlamsızdır. Aikido bir savaş sanatı. Bu kesin bir tanımdır, ama önemli olan aikidoyu sizin nasıl tanımlayacağınızdır. Daha doğrusu aikido sizin beklentileriniz doğrultusunda tanımlanır. Aikido sizin kişiliğinizde şekillenir. Sizin üzerinizde bir ete ve kemiğe bürünüp kişilik kazanır. İşte o zaman aikidoyu daha doğru tarif edebilirsiniz. Aikido’ya benim tarifim şudur; “ruhsal ve bedensel olarak evrendeki her şeyle uyumlanma yolu”. Aikido ile uğraşanlar için klasik bir tanım gibi gelebilir. Doğru, çünkü kelime anlamı bu. Ama anlatmak istediğim şudur ki; bu benim algıladığım aikido’nun tarifidir. Zaten ruhumda var olan davranış biçiminin, ne anlama geldiğini fark etmeme neden olan bir uğraşa verebileceğim tek tarif yolu budur.

Devamını oku...

 

Aikido'nun "Kartalı" Nobuyoshi Tamura İle Söyleşi

Merhaba, Sensei. Budo ve Bujutsu arasındaki fark nedir ?

Başlangıçta teknikler kazanılmış zaferlerin tekrar gözden geçirilmeleriyle doğmuştu. İlk kumitachi’ler (iki kişinin karşılıklı kılıç çalışması) de böylece yaratıldılar. Bu sayede hangi tarz saldırıya ne şekilde karşılık vermek gerektiğini keşfettik. Yavaş yavaş teknikler birleştirilerek antrenmanla takip edilecek bir yol oluşturuldu. Buna karşın amacın anlamı kişiden kişiye değişmekte. Kimine göre bu yıkıcı bir güçken kimine göre bu barışa yönelten bir güç. ”Jutsu” tekniği, “Do” izlenen yolu ifade eder. Bir “Jutsu” çalışmak sonu kendinde biten ve bir amaca ulaşmak için bir teknik öğrenmektir. Bir “Do” çalışmak içimizdeki insana doğru bir yol takip etmektir. Bir yol ki herkes takip edebilir ve herkesin takip edebilmesi için yaratılmıştır. Shintoizm ve Budizm’in de temellerinde bu düşünce yatmaktadır. Günümüzde maalesef çoğunlukla bu temel felsefeden uzaklaşıyoruz.

Devamını oku...

 

Nobuyoshi Tamura Sensei Röpörtajı

Nobuyoshi Tamura Avrupa'daki eğitmenler içinde en yetkin ve tanınmışlardan birisidir. Aikido’ya O’Sensei’nin henüz eğitmenliğini sürdürdüğü 1953 yılında Aikikai Hombu Dojo’da başladı. Bundan 10 yıl sonra halen yaşamakta olduğu ve eğitmenliği sürdürdüğü Fransa’ya yerleşti. Okuyacağınız bu röportaj, 700 kişinin katılımıyla Aikikai Brezilya’nın organize ettiği bir seminer sonrasında gerçekleşti.

-Sensei, Aikido’ya nasıl başladınız ?

Bu disiplinle beni Japonya’dayken Osawa Sensei tanıştırdı. 20 yaşındaydım.

-Eşinizle Dojo’da tanıştığınız doğru mu ?

Evet (gülümsüyor) eşimle 1964 yılında Fransa’ya gelmemden hemen önce Hombu Dojo’da tanıştım. Onun Aikido çalışmaya başlamasından hemen önce…

Devamını oku...

 

Yedi Erdem ve Dojo

Yazar: Bülent EZEN

Yaptığımız savaş sanatının içindeki güzelliklerini düşündüğümüzde eminim herkes çok şeyler bulacaktır.Bunların bir kısmını dil ile ifade edebilirken belki de çoğu kısmını kalben hissettiğimizden sadece kendi iç dünyamızda yaşarız.Zamanla değişen bir çok teknik ve çalışma tarzı olmasına rağmen bu sanatla uğraşan bizlerin hem fikir olduğu yedi erdem sanırım hiç değişikliğe uğramamıştır.Burada Aikido çalışmalarımızda biz bunları nasıl kullanabiliriz diye kendimize sorduğumuzda şu güzelliklerle cevap bulmaya çalışabiliriz.

Devamını oku...